Cześć! Tu Klaudia i Paweł. We wrześniu 2019 roku pracowaliśmy jako wolontariusze w dwóch ośrodkach w Khao Sok – Riverside i Riverfront – ucząc języka angielskiego. Zobaczcie, co nam się tu najbardziej spodobało.

Park Narodowy Khao Sok

Park Narodowy Khao Sok obejmuje rosnące tu od 160 milionów lat lasy, które pozostały w wielu miejscach niemal nietknięte przez człowieka. To miejsce momentami niemal dzikie. Prawdziwe królestwo natury, w którym będziesz mógł stać się jej integralną częścią. Krajobraz parku poprzecinany jest licznymi rzekami i jeziorami, a jego symbolem są strzeliste wapienne skały wydzierające się wprost z powierzchni wody, tzw. “Maczugi”. W Khao Sok naturalnie występuje raflezja – olbrzymi kwiat wydający niezwykłą woń. Jest to dom dla licznych i unikatowych gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt (m.in.: tygrysów, lampartów, gibonów, makaków czy też słoni). Khao Sok to wyjątkowe miejsce na mapie Azji Południowo-Wschodniej. Miejsce doskonale dopełniające obraz Tajlandii, znanej nam głównie z pięknych plaż i tętniącego życiem Bangkoku.

Khao Sok położone jest w pół drogi pomiędzy Bangkokiem a Phuket. Do Parku można łatwo dotrzeć z każdego zakątka kraju. Największym miastem w okolicy jest Surat Thani, z którego regularnie kursują autobusy, minibusy i vany. W mieście znajduje się również stacja kolejowa.

Więcej informacji w języku polskim: Park Narodowy

Park Narodowy Khao Sok blog

Gdzie się zatrzymać w Khao Sok

Eco-life – W zgodzie z naturą

Ośrodki, które opisujemy, czyli Khao Sok Riverside i Khao Sok Riverfront, położone są w wyjątkowym miejscu. Tereny Parku Narodowego Khao Sok przez długi czas pozostawały niezamieszkane. Króluje tu dżungla i jej mieszkańcy. Pamiętaj, że to ty będziesz tu gościem. Gościem nocnych cykad, jaszczurek, i pająków. Szczególnie w ośrodku Riverside, gdzie będziesz tak blisko natury, że staniesz się jej częścią.

Pozwól sobie na życie w zgodzie z naturą. Lepszego alternatywnego miejsca dla zgiełku Bangkoku i plaż Phuket nie znajdziesz. A może nie alternatywnego, lecz – wręcz przeciwnie – dopełniającego, wspólnie z miastem i kurortami, obraz tego niezwykłego kraju.

Ekoresort

Podróżujesz odpowiedzialnie? Troszczysz się o środowisko? Martwi Cię Twój ślad węglowy i to, jak turystyka wpływa na lokalne środowisko?

W ośrodkach Khao Sok Riverfront i Khao Sok Riverside ogranicza się zużycie energii przez klimatyzację i telewizję. Szacunek do lokalnej społeczności i przyrody to podstawa. Domki wykonane są z naturalnych materiałów i łatwego do przetworzenia drewna. Śmieci są segregowane. Od kiedy wprowadzono specjalny program zarządzania i gospodarowania odpadami i energią, poziom ich zużycia spadł o 50%. Nawet puste opakowania po sokach są przetwarzane przez artystów z Phuket, którzy tworzą z nich designerskie meble.

Wszelkie produkty potrzebne w kuchni pochodzą od lokalnych producentów (co w praktyce oznacza sąsiadów). Obsługa ośrodka – od recepcji i przewodników po elektryków – to ludzie z okolicznych osiedli, co przyczynia się do wzrostu lokalnej ekonomii. Ośrodek zaangażowany jest w fundowanie stypendiów, budowę infrastruktury oraz akcje pomocowe. Jednym z przykładów jest przekazanie 2 milionów bahtów na budowę szkoły dla birmańskich dzieci. Miało to miejsce w 2012 roku. Ośrodek wciąż wspiera działalność szkoły.

Restauracja Rafflesia

Integralną częścią ośrodka Khao Sok Riverfront jest Restauracja Rafflesia. Jest wizytówką zarówno Riverfront, jak i całej wioski Khao Sok. Zakładając, że tajska kuchnia jest jedną z najlepszych na świecie, a Rafflesia to jedna z najlepszych restauracji w całej Tajlandii, jest to miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić. Niezależnie od tego, czy zamierzasz zatrzymać się w Riverfront, czy też nie.

Kuchnia jest tu obłędna. Dostępne są wszelakie dania kuchni tajskiej. Szczególnie wart polecenia jest placek z kurczakiem – Roti Mataba, klasyczny Pad Thai i Massaman Curry. Istna rozkosz dla podniebienia! Należy wspomnieć o genialnych smoothie ze świeżych owoców oraz tajskiej mrożonej herbacie. Jeżeli jesteś typem łasucha, szeroki wybór robionych na miejscu lodów z pewnością zaspokoi Twój apetyt. Zamów je w zestawie z domowym brownie, a przeżyjesz prawdziwą kulinarną podróż w głąb niesamowitych smaków.

Ceny napojów wahają się między 60 a 100 bahtów. Za około 150 bahtów zjesz ogromny posiłek, który dostarczy Ci sił na cały dzień atrakcji w Khao Sok. Kulka wspomnianych lodów kosztuje jedynie 20 bahtów. Taka uczta nad brzegiem rzeki Sok to nie tylko przyjemność, lecz wręcz obowiązek!

Więcej informacji w języku polskim: Działalność i Wycieczek

Gdzie się zatrzymać w Khao Sok - Blog
Restauracja Rafflesia - blog
Restauracja Rafflesia - blog

Khao Sok Activities

Przygoda wśród słoni (Having Fun with Elephants)

W Tajlandii żyje około 7000 słoni z czego ponad połowa jest udomowiona. Jeżeli chcesz spotkać jednego z nich, będziesz miał taką możliwość, odwiedzając jeden z rezerwatów. Poznasz tam swojego nowego 3-tonowego przyjaciela. Bądź dla niego wyjątkowo uprzejmy, a może zaprosi Cię do wspólnej kąpieli w rzece!

Przekonasz się, jak te gigantyczne, aczkolwiek przyjazne zwierzęta potrafią szaleć w wodzie. Po skończonej zabawie podziękuj słoniowi pyszną owocową przekąską. Cena wycieczki to 1200 bahtów od osoby. Ze swoim nowo poznanym przyjacielem spędzisz niecałą godzinę.

Podejrzewamy, że godzina to dla Ciebie zbyt krótki czas, żeby się zaprzyjaźnić. Jeżeli chcesz spędzić ze słoniem dwie godziny, możesz wziąć udział w dłuższej wycieczce i przekonać się, jak funkcjonuje Program dla Emerytowanych Słoni, który jest prowadzony we współpracy z lokalną społecznością. W ramach wycieczki dowiesz się więcej na temat historii słoni w Tajlandii, ich życia oraz codziennych nawyków. Przygotujesz specjalny wysokowitaminowy posiłek dla słoni składający się z ryżu, bananów i papai. Dowiesz się też więcej o języku Mahoutów, czyli opiekunów słoni, którego używają do komunikowania się ze swoimi podopiecznymi i, co najważniejsze, w sanktuarium poznasz emerytowanego słonia. Na czym polega ta swoista emerytura? Emerytowany słoń to słoń, który nie musi dłużej pracować w nieetycznych warunkach. Podczas wizyty w sanktuarium dowiesz się więcej o jego historii, o tym, jak pracował w służbie dla ludzi oraz nakarmisz go, wspomnianym wcześniej, samodzielnie przygotowanym posiłkiem. Na koniec wycieczki weź słonia na spacer i pobaw się z nim w wodzie. Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że słoń jest najlepszym przyjacielem człowieka! Cała przygoda trwa około 3 godzin i kosztuje 1400 bahtów od osoby.

 Przygoda wśród słoni w Khao Sok - Blog
 Przygoda wśród słoni w Khao Sok - Blog
 Przygoda wśród słoni w Khao Sok - Blog
 Przygoda wśród słoni w Khao Sok - Blog

Kurs gotowania w dżungli

Kuchnia i gotowanie są bardzo ważną częścią tajskiej kultury. Jedzenie to również jeden z najczęstszych powodów, dla których podróżnicy z całego świata odwiedzają Tajlandię. Czy zastanawiał Cię kiedykolwiek fenomen tajskich smaków?

Kurs gotowania w dżungli z pewnością pomoże Wam poznać kulturę Tajów od kuchni. Dosłownie! Od samego początku tej podróży poczujecie jej wyjątkowość. Nasza przygoda rozpoczęła się w wiosce w głębi dżungli, dokąd zostaliśmy przewiezieni z ośrodka samochodem. Już po wyjściu z niego zostaliśmy powitani przez tajską rodzinę i, mówiąc wprost, od samego początku aż do końca byliśmy traktowani tak, jakbyśmy byli jej częścią. Czasami w podróży, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, bywamy traktowani pod kątem tego, ile pieniędzy możemy w danym miejscu zostawić. Tu było zupełnie inaczej. W domu tej rodziny podchodzono do nas z prawdziwą życzliwością, uśmiechem i autentycznym zrozumieniem.

Najpierw udaliśmy się do ogrodu, w którym zebraliśmy potrzebne nam do gotowania składniki. Dzięki naszemu opiekunowi dowiedzieliśmy się, jak je pozyskiwać i do czego są wykorzystywane w tajskiej kuchni. Zobaczyliśmy, jak rośnie trawa cytrynowa, tajska bazylia, papryczki chili, kurkuma, banany i wiele innych. Wszystkie składniki samodzielnie zebraliśmy. Mogliśmy ich skosztować i oczywiście poczuć ich świeży zapach. Była to prawdziwa uczta dla naszych zmysłów. Czy kazaliście komuś kiedykolwiek uciekać tam, gdzie pieprz rośnie? To jest właśnie jedno z tych miejsc. Możecie się sami o tym przekonać!

Istotnym elementem naszych przygotowań było rozłupanie i starcie kokosa. Dzięki temu mogliśmy pozyskać mleczko kokosowe niezbędne do curry. Do jego sporządzenia użyliśmy różnorakich warzyw i przypraw z legendarnymi tajskimi papryczkami chili na czele. Składniki rozdrobniliśmy w moździerzu i w ten sposób powstała aromatyczna pasta, którą dodaliśmy do gotującego się mleczka kokosowego. Te i inne czynności wykonywaliśmy samodzielnie. Nasza grupa liczyła, łącznie z nami, cztery osoby. Szybko nawiązaliśmy kontakt w tym, dość kameralnym, gronie. Efektem naszej współpracy był przepyszny obiad! Przygotowaliśmy owoc bananowca w tempurze, omlet, kurczaka w curry i kurczaka z warzywami o mocnym czosnkowym aromacie. A ryż? Surowy ryż zawinęliśmy w ogromne liście, następnie umieściliśmy je w bambusie, by ten trafił bezpośrednio do ogniska.

Sama kolacja wyglądała bardzo okazale. Smaki – nie do opisania. Przekonaliśmy się, że jedzenie przygotowane przez samego siebie smakuje najlepiej. Wszystkie naczynia były w pełni ekologiczne. Jedliśmy i piliśmy bezpośrednio z bambusa, używaliśmy drewnianych sztućców.  Bambusowe “szklanki” mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę. Do picia podano nam wodę, lecz można było po sklepowych cenach dokupić również inne napoje.

Zapytacie, ile kosztuje taka atrakcja? Cena to 1000 bahtów za osobę. Czy warto? Zdecydowanie tak. To nie jest tylko lekcja gotowania. To lekcja tajskiej kultury i tajskiej gościnności. To odkrywanie tego, co czyni tajską kuchnię tak wspaniałą. To odkrywanie życzliwości i serca, które Tajowie serwują na talerzach.

Kurs gotowania w dżungli w Khao Sok - Blog
Kurs gotowania w dżungli - blog

Noc nad jeziorem Cheow Lan

Wycieczka trwa dwa dni. Zaczyna się o 9:00 pierwszego dnia i kończy o 15:00 dnia następnego. Koszt to 2600 bahtów za osobę oraz płatne dodatkowo 300 bahtów za wejście do parku narodowego. Naszym zdaniem, jest zdecydowanie warta swojej ceny. Dlaczego? W ciągu tych dwóch dni zobaczysz tyle, ile prawdopodobnie zobaczyłbyś w tydzień, podróżując samodzielnie. Zobaczysz również to, czego normalnie zobaczyć nie można.

Na samym początku kierowca odbierze Cię z ośrodka, po czym dołączysz do swojej grupy i wspólnie dotrzecie do siedziby władz parku, która jest jednocześnie przystanią – punktem startowym Twojej wycieczki. Po zakupieniu biletów upoważniających do wstępu na teren parku narodowego, spotkacie się z przewodnikiem i rozpoczniecie swoją przygodę rejsem łodzią motorową. Rozsiądź się wygodnie i weź głęboki oddech. Widoki, które ujrzysz po drodze, zapierają dech w piersiach! Lazurowa woda szerząca się po horyzont, po którego krańce sięgają również pionowe skały wapienne. Orzeźwiający wiatr i blask słońca odbijający się od tafli wody dopełnią obraz. Rejs trwa około 1 godzinę. Widok bambusowych, unoszących się na wodzie domków to znak, że jesteś na miejscu. To właśnie miejsce, w którym spędzisz najbliższą noc. Zanim jednak zadomowisz się w nim na dobre, zjesz tradycyjny tajski obiad. Być może spróbujesz również świeżo złowionej ryby. Dużo tych atrakcji, prawda? Spokojnie. Następne półtorej godziny należy tylko do Ciebie. Organizatorzy dbają o to, byś mógł nacieszyć się tym, co dookoła. Będziesz miał szansę wykąpać się w jeziorze lub wsiąść w kajak i odpłynąć nieco dalej. Może zechcesz w tym czasie przekonać się, czym jest sen na wodzie? Żaden problem, wybór należy do Ciebie.

Gdy już nabierzesz sił, wyruszycie całą grupą na spacer. Spacer w górę wodospadu, przez sam jego środek. Tak, to jest możliwe (i bezpieczne), ale przede wszystkim – wciągające! Dosłownie i w przenośni. W zależności od warunków pogodowych i Waszych ustaleń z przewodnikiem, możecie udać się na wycieczkę wzdłuż wodospadu lub na punkt widokowy. W obu przypadkach czekają Was wrażenia nie do opisania.

Noc nad jeziorem Cheow Lan - Blog
Noc nad jeziorem Cheow Lan - blog

To nie ostatnia atrakcja tego dnia. Po spacerze czas na nocne safari. Bezpośrednio z łódki przewodnik będzie pokazywał Wam zwierzęta w swoim naturalnym środowisku. Wasz przewodnik opowie Wam więcej o ich życiu i codziennej rutynie oraz nawykach. Rozglądaj się uważnie i wsłuchaj się w dżunglę. W śpiew ptaków, odgłosy cykad i krzyki nawołujących lemurów. To zdecydowanie pobudza wyobraźnię. Dodajmy do tego delikatnie kołyszącą wodę i niczego więcej już nie będzie Ci potrzeba, by w oka mgnieniu zasnąć w dryfującej rezydencji.

W ośrodku dostępne są prysznice i zadbane łazienki. Wraz z nastaniem nowego dnia, będziesz miał możliwość podziwiania wschodzącego nad jeziorem słońca. Zanim zaspokoisz swój apetyt obfitym śniadaniem, przewodnik zabierze Was na poranne safari. Wsłuchaj się w dźwięk budzącej się do życia dżungli i stań się częścią otaczającej przyrody. Czy można wymarzyć sobie lepszy poranek?

W drodze powrotnej Wasz przewodnik pokaże Wam ukryte wśród skał miejsca, a po przybiciu do przystani parku narodowego, zostaniecie przetransportowani bezpiecznie do ośrodka. Z głowami pełnymi wrażeń, pełnymi brzuchami i masą inspiracji. Czy trzeba dodawać coś więcej?

Piesza wędrówka po najpiękniejszym parku narodowym w Tajlandii

Park Narodowy Khao Sok ma wiele do zaoferowania. Miłośnicy natury poczują się w nim jak w raju, którym istotnie jest. Cień rzucany przez masywne drzewa przyniesie otuchę w nawet najbardziej upalny dzień, a egzotyczne rośliny oraz dzikie zwierzęta nie pozwolą Wam go zapomnieć.

Spakuj najpotrzebniejsze rzeczy, załóż wygodne buty i wyrusz  na spotkanie z dziką przyrodą samotnie lub z przewodnikiem. Bez obaw, główne ścieżki są jasno wytyczone. Jeżeli jednak poszukujesz mocniejszych wrażeń, istnieje również możliwość zejścia na trudniejsze i węższe szlaki. Jeżeli rozsądnie mierzysz siły na zamiary, a masz ich dużo, to z pewnością jest to miejsce dla Ciebie. Jeżeli jednak chcesz wybrać się na spokojny spacer w otoczeniu zapierającej dech w piersiach przyrody, być może także z dziećmi – nic nie stoi na przeszkodzie. Przeciętny czas wycieczki to od 2 do 4 godzin. Wszystko zależy od Ciebie! Czas tutaj rządzi się swoimi prawami, tym bardziej, gdy możesz zrobić piknik, wykąpać się w rzece i zapomnieć na chwilę o otaczającym Cię świecie. Wiatr przyniesie do Ciebie relaksujący dźwięk cykad. A zwierzęta? Dają się podziwiać dosłownie wszędzie. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć dziko żyjącego słonia. Półdniowa wycieczka z przewodnikiem kosztuje 600 bahtów. Całodniowa – 1200. Możesz też wybrać się na własną rękę. Pamiętaj, że wejście do parku narodowego płatne jest dodatkowo 300 bahtów (niezależnie od tego, czy wybierasz się z przewodnikiem czy też sam).

No to co? Spakuj krem do opalania, spray na owady, strój kąpielowy, portfel, wodę i w wygodnych butach ruszaj pokonywać dżunglę! A po wyprawie? Zasłużone, zimne smoothie po takiej wyprawie smakuje najlepiej! Kolejnego dnia możesz pozwolić swoim mięśniom odpocząć podczas tajskiego masażu.

Piesza wędrówka po najpiękniejszym parku narodowym w Tajlandii - Blog

Spływ w kole

Usiądź wygodnie w wielkim gumowym kole i daj się ponieść nurtowi rzeki. W zależności od poziomu wody, w niektórych miejscach może zrobić się naprawdę szybko! Razem z Tobą popłynie przewodnik, który zadba zarówno o Twoje bezpieczeństwo, jak i wyśmienitą zabawę, wskazując śpiące na drzewach węże, małpy, ptaki. Będziecie płynąć wzdłuż wapiennych skał, masywnych egzotycznych drzew i aromatycznych pnączy, rozciągających się nad całą szerokością rzeki. Spływ w kole to odpowiednia dawka adrenaliny z pięknymi widokami w tle.

Spływ rozpoczyna się przy ośrodku Riverfront, a kończy przy Riverside. Organizatorzy zapewniają transport pomiędzy nimi. Pamiętaj o kremie z filtrem przeciwsłonecznym i czapce. Na strój kąpielowy polecamy założyć ubranie z długim rękawem. Nie musisz się martwić o buty i wartościowe rzeczy, które zabierzesz ze sobą. Kierowca zabierze je do miejsca, w którym skończysz swoją przygodę. Czas trwania to od 1 do 2 godzin – w zależności od nurtu. Pamiętaj, że z tej atrakcji możesz skorzystać jedynie w porze deszczowej (od maja do października). Cena za osobę to 450 bahtów, a przy minimum trzech osobach cena spada do 350 bahtów za osobę. Udanej zabawy! :)

Spływ w kole - Blog

Gorące Źródła

Jeżeli chcesz się zupełnie odprężyć, wybierz gorące źródła Nam Ron. Jest to miejsce bardzo popularne wśród Tajów, przez co jest zadbane i utrzymane w wysokim standardzie. Baseny Nam Ron są zasilane gorącymi wodami geotermalnymi, a droga do nich jest atrakcją samą w sobie. Przed dotarciem do celu, zatrzymacie się jeszcze na chwilę w dolinie Khao Sok i krótkim spacerem udacie się do punktu widokowego. Zobaczycie również piękny wodospad wypływający z samego serca dżungli.

Cała wycieczka trwa około 2 godzin. Spakuj ręcznik, strój kąpielowy oraz krem do opalania i odwiedź lokalne SPA. Pamiętaj jednak, by ze względu na szacunek do Tajów, unikać stroju typu bikini i wybrać coś bardziej zakrywającego ciało. Cena tej wizyty wynosi 600 bahtów, lecz dla grupy co najmniej 3-osobowej spada do 400 bahtów od osoby.

Gorące Źródła Khao Sok - Blog