Khao Sok National Park Cheow Lan Lake Jungle in Thailand Khao Sok park Khao Sok national park Rafflesia flower Khao Sok national park Khao Sok weather Khao Sok national park Khao Sok national park

Witaj w Parku Narodowym Khao Sok

Na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje o Parku Narodowym Khao Sok i jeziorze Cheow Lan. Dowiesz się, gdzie się zatrzymać i dlaczego warto brać pogodę pod uwagę w swoich planach. Odkryj tajemnice roślin, zwierząt i wioski Khao Sok.

Park narodowy usytuowany jest na południowym zachodzie kraju, pomiędzy wyspą Phuket oraz prowincjami Krabi i Surat Thani. W jego obrębie znajdują się dwie bazy wypadowe dla podróżników – siedziba parku i wioska na zachodzie oraz jezioro na wschodnim krańcu parku.

Siedziba Parku Narodowego Khao Sok

Wioska Khlong Sok leży w samym sercu Parku Narodowego Khao Sok. Znajduje się w niej zarówno siedziba władz parku, jak i hotele i inne ośrodki dla turystów. Transport publiczny jest tu dobrze rozwinięty, a w wiosce znajdziecie wiele restauracji, aptekę oraz bankomaty ATM. Jest to idealne miejsce, jeśli chcecie samodzielnie zorganizować swój pobyt w Khao Sok. Khlong Sok jest punktem wypadowym wielu interesujących atrakcji, m.in. spływów kajakowych, podróży do sanktuarium słoni czy pieszych wędrówek do Parku Narodowego Khao Sok.

Jezioro
Gdzie zatrzymać się
Pogoda
Rośliny i zwierzęta
Bezpieczeństwo
Historia

The Lake

Na wschodnim krańcu parku narodowego, w odległości 45 kilometrów od siedziby władz parku, znajduje się jezioro Cheow Lan (znane również jako jezioro Khao Sok). Lokalne oferty turystyczne proponują spędzenie nad jeziorem jednego dnia lub też spędzenie nocy w jednym z bambusowych domków unoszących się na tafli krystalicznie czystej wody. Na jeziorze znajduje się kilka takich ośrodków, które bardzo często odwiedzają również Tajowie. Do wyboru są prywatne wycieczki z noclegiem w nowoczesnych domkach na wodzie, bądź też wyjazdy grupowe z noclegiem we wspomnianych bambusowych domkach ze współdzieloną łazienką. Należy jednak wspomnieć, że ośrodki te nie są najlepiej przygotowane na przyjęcie zagranicznych turystów. Jeśli podróżujesz samodzielnie i nie znasz chociażby podstaw języka tajskiego, możesz mieć problemy z komunikacją.

Gdzie zatrzymać się w Khao Sok?

W Khao Sok możesz doświadczyć bliskości prawdziwej tajskiej dżungli. Możesz odkrywać jeziora i przeżyć niepowtarzalną przygodę. Resort Khao Sok Riverfront jest jednym z najlepszych hoteli w okolicy. Jest usytuowany tuż nad brzegiem rzeki Sok, w otoczeniu ciszy, spokoju i egzotycznej roślinności. W ofercie Riverfront znajdziesz klimatyzowane drewniane domki z pokojami dla jednej do czterech osób. Dowiedz się więcej o tej ukrytej perle tajskiej dżungli, bądź już dzisiaj zarezerwuj pokój.

Pogoda w Khao Sok

Kiedy w Khao Sok jest najbardziej sprzyjająca pogoda? Każda pora roku zapewni Ci zupełnie odmienne wrażenia i atrakcje. Czas od listopada do maja jest w Tajlandii porą suchą i deszcze występują wtedy mniej obficie. Marzec i kwiecień to najlepszy okres, jeśli interesują Cię piesze wędrówki i podziwianie zwierząt nad jeziorem. Od czerwca do października deszcze występują znacznie częściej. Zazwyczaj są to krótkie, aczkolwiek intensywne popołudniowe opady. Największą zaletą pory deszczowej jest podniesiony poziom rzeki, co sprzyja aktywnościom z wodą w roli głównej. Zazwyczaj podczas wizyty w Khao Sok zaznasz i deszczu, i słońca. Pamiętaj tylko, żeby mieć ze sobą:

  • koszulkę z długim rękawem i spodnie do kostek, by chronić się przed słońcem
  • kurtkę przeciwdeszczową
  • szybkoschnące sportowe buty
  • wodoodporną latarkę (najlepiej czołową)

Rośliny i zwierzęta

Jeżeli twoim głównym celem podróży do Khao Sok są dzikie zwierzęta i rzadkie okazy roślin, nie zawiedziesz się. Musisz być tylko uzbrojony w cierpliwość. By dotrzeć do najdzikszych głębin królowej tajskiej dżungli, najlepiej wybrać się na całodniową wycieczkę z przewodnikiem, bądź też na własną rękę kierować się do Sanktuarium Klong Saeng. Większość gatunków zwierząt najbardziej aktywna jest rano – pomiędzy godziną 7:00 a 9:00 i po południu (od 15:00 do 17:00). Podróżnicy najczęściej mają okazję zaobserwować po drodze srebrzysto grzbietne małpy przeskakujące pomiędzy drzewami. Wsłuchaj się w odgłosy wydawane przez dzioborożca. To dość hałaśliwy ptak, którego spektakularny lot z łatwością zaobserwujesz nad swoją głową. Odgłosy cykad to jeden z dźwięków informujących, że dżunglę spowił mrok. Noc to czas, kiedy niektórzy mieszkańcy lasu dopiero wychodzą z ukrycia. Nocne safari z solidną latarką czołówką na głowie i doświadczonym przewodnikiem u boku pozwoli Ci odkryć Khao Sok po zmroku.

Bezpieczeństwo w tajskiej dżungli

Jak w każdej dżungli, zwierzęta raczej stronią od ludzi. Nie martw się, rośliny przecież od Ciebie nie uciekną! Khao Sok jest domem dla licznych okazów roślin, których nie zobaczysz nigdzie indziej. Raflezja jest jednym z tych tajemniczych, rzadkich okazów. Jest przy tym największym kwiatem na świecie. Nad kanionami swoje siedliska mają nietoperze, chroniące się wśród liści zagrożonego gatunku palmy Langkaew. Ze względu na niektóre gatunki roślin i zwierząt, radzimy Ci korzystać z pomocy doświadczonego przewodnika, jeżeli wybierasz się w głęboką dżunglę. Możesz tam spotkać nawet dziko żyjącego słonia. Kolejnym zagrożeniem są liście “Płaczącego Słonia”, których oparzenia utrzymują się na skórze przez kilka tygodni. Najniebezpieczniejszym zwierzęciem w dżungli jesteś jednak ty sam. Zachowaj ostrożność, obserwując otoczenie i słuchając swojego przewodnika.

Historia Parku Narodowego Khao Sok

Obszar, na którym znajduje się Park Narodowy Khao Sok, historią sięga 300 milionów lat wstecz. Podnoszące się wody oceanów utworzyły płytkie morze – perfekcyjne dla rozwoju koralowca. W rezultacie powstała potężna rafa koralowa, rozciągająca się od Chin po Borneo. W wyniku kolejnych procesów rafa została pokryta warstwami osadu naziemnego, a pod wpływem ciśnienia uformowała się w pionowe wapienne skały. Około 60 milionów lat temu Indyjska Płyta Tektoniczna zderzyła się z Płytą Euroazjatycką, tworząc tym samym Himalaje. Teren Tajlandii również podnosił się w kierunku południowo-wschodnim, wraz z postępującym wzrostem Himalajów. Tym samym, wapienne skały zostały wyniesione, wypiętrzone i następnie uległy erozji, formując prawdziwe góry, które dzisiaj możemy podziwiać. Aż do ubiegłego wieku Khao Sok pozostawało rzadko zaludnione. Pojedyncze wioski i owocowe plantacje zostały założone stosunkowo niedawno. W latach 70-tych Khao Sok było schronieniem dla studenckich dysydentów z Bangkoku, którzy odpierali ataki wojsk rządowych przez 8 lat. Aktywność studentów powstrzymała również dalszą ingerencję człowieka i degradację środowiska na obszarze późniejszego parku narodowego. W rezultacie roślinność jeszcze bardziej się rozwinęła i do dzisiaj obszar wokół Cheow Lan pozostaje jednym z najlepszych miejsc w Tajlandii do obserwowania dzikich, nietkniętych obszarów bujnej dżungli.